Menüler

DSİ’DEN ELAZIĞ’A 13 BARAJ...

02.03.2020


DSİ tarafından hayata geçirilen yatırımlar, yeni iş sahaları ve gelir getirici faaliyetlere zemin hazırlayarak ekonomik ve sosyal yaşama doğrudan ya da dolaylı olarak etki etmektedir.

Elazığ ilimizde su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. 

Kurumumuz tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü olmuştur. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır.


Elazığ’a 13 Baraj Kazandırdık

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 17 yılda Elazığ’da 13 baraj inşa edildi. 8 sulama tesisi tamamlanarak toplamda 66.300 dekar arazi sulamaya açıldı. Böylece çiftçilere yıllık 37 milyon TL zirai gelir artışı sağlandı. 45 derenin ıslahı tamamlandı.

Hamzabey Barajı ile Elazığ’ın İçme Suyu Meselesi Çözülecek

Barajın temelden yüksekliği 70 metredir. Baraj, Elazığ ili, Palu ve Kovancılar ilçeleri ile Akçakiraz, Yazıkonak, Yurtbaşı, Mollakendi Beldeleri ve Şahinkaya, Sarıçubuk köylerinin uzun vadeli içme ve kullanma suyu ihtiyacını 2050 yılına kadar karşılayacak.

İnşaatı Devam Eden 3 Baraj ve 1 Gölet…

Hasretle beklenen ve 43,90 milyon m3 su biriktirme hacimli Kanatlı Barajı’ nın inşaatında  %95 ilerleme sağlandı. Baraj ile Demirci ve Kuşçu ovalarında 70.920 dekar arazi modern sulama sistemleriyle sulanacak. Sulama tesisinin inşaatı da %98 fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşıldı.  Diğer taraftan şu anda 3 baraj ile 1 göletin yapım çalışmaları devam ediyor.


Elazığ’ın Bereketli Topraklarına Can Suyu Oluyoruz…

Elâzığ’da sulama çok önemlidir. Bu kapsamda 8 sulama tesisi tamamlanmış olup toplamda 66.300 dekar arazi sulamaya açıldı. Böylece çiftçilere yıllık 37 milyon TL zirai gelir artışı sağlandı.

239.470 dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

İnşaatı devam eden sulama tesisleriyle de 239.470 dekar arazi sulamaya açılacak. 

İnşaatı devam eden ve 146.560 dekar araziyi sulayacak Uluova Sulaması 1. Kısım işinde de %12 fiziki gerçekleşme sağlandı.

Elazığ’ Menba Kalitesinde İçme Suyu…

Elazığ il merkezi, Palu ve Kovancılar ilçeleri, Akçakiraz, Mollakendi, Yurtbaşı, Yazıkonak Beldelerinin içme suyu ihtiyaçlarını karşılayacak olan 4 adet içme suyu tesisi ile toplamda 700.000 kişi için yılda 34,73 milyon m³/yıl içme suyu temin edilecek.

Son 17 yılda Elazığ ve ilçelerinde inşa edilen 45 adet taşkın koruma tesisi ile; Elazığ şehir merkezi, 3 İlçe merkezi, 40 yerleşim yeri 3.410 dekar arazi taşkın zararlarından korundu.  7 adet taşkın koruma tesisi için çalışmalar devam ediyor.

Elazığ Merkez Gümüşkavak Mahallesi Taşkın Koruma Projesi 1. Kısım inşaatı işi tamamlanmış olup işte 1 il merkezi taşkın zararlarından korundu.